Print

Mnogo je toga što jednoj papigi može poslužiti kao igračka. Počevši od toga da na tržištu ima stvarno velik broj ponuđenih igračaka, od zvonaca, ljestvi, ljuljački, raznih drugih plastičnih tvorevina, stvarno ne postoji objektivan razlog da svojoj papigici ne ponudite mnoštvo igračaka na izbor. Računajte na to da poneku igračku mogu i uništiti, osobito drvene, jer imaju jak kljun koji vole koristiti. Ali, bolje tu drvenu igračku nego vaš drveni namještaj, zar ne?! 

Dakle, krenimo od najjednostavnijeg. Uzmite komad čistog, bijelog papira i ugurajte ga među rešetke kaveza. Prije ili poslije papiga će se usuditi približiti tom novonastalom zidu i isprobati svoj kljun na njemu. A kada otkrije da joj to nešto neće ništa, njenoj destruktivnost neće biti kraja. Moj Niki vrlo rado trga čitave komade papira, shvatio je kako mora primiti kljunom kako bi otrgnuo cijelu prugu papira odjednom... 

 



Ako kupite namještaj ili nešto drugo što vam dode zapakirano u čisti karton (bez tinte po njemu, i ne onaj sloj koji je bio vani), sačuvajte pogodne dijelove kartona i povremeno priuštite svom ljubimcu uništavanje te "čudne smeđe mase". Karton možete pričvrstiti na razne načine unutar ili van kaveza, ali pazite da je uzet iz unutrašnjosti pakiranja, dakle npr. između drvenih strana namještaja i sl. 



Zatim možete nabaviti kuglice drveta razne veličine (u Zagrebu npr. u Hobby art centru u Vukovarskoj), male drvene pločice, grančice voćki, lješnjaka, vrbe, breze (svježe), vrbine vjenčiće, kokosovo uže i liko, čisto pluto i sl. Od svega toga možete i sami slagati igračke, ne trebate potrošiti hrpu novaca za skupe igračke iz dućana, pustite mašti na volju. Što više igračaka ima koje je zanimaju, to će ptica manje pokazivati nepoželjna ponašanja poput deranja. Velike igračke predstavljajte postepeno. Prvo ih dan dva držite negdje u vidnom polju ptice, onda ih dan dva približite skroz kavezu, a tek ih onda stavite na njega ili u kavez. Tako smanjujete mogućnost da ptica odbije igračku.