Print

Dakle, kako smo ustanovili da postoji interes za jestive stvari za papige, evo jedan recept za krekere, vrlo zdrave i vrlo prilagodljive ukusu vaše papige. Sastojke možete prilagoditi onome što imate doma, a treba vam nešto sjemenki ili peleta, jedno jaje, malo meda, nešto brašna i nešto tekućine. Ja volim koristiti integralno brašno jer je zdravije, ali savršeno radi i s običnim bijelim ili polubijelim brašnom. Možete dodati i zeleno lisnato povrće (nasjeckano) ili kakvo drugo povrće u komadićima, već kako vaše ptice vole i što imate u kući od sastojaka.

Dakle, krenimo redom. 

 

Prvo sastojci. Treba vam ustvari vrlo malo osnovnih sastojaka.. Konkretno 80 grama brašna (običnog ili integralnog, ili mješavina). Zatim jedno jaje, jedna do dvije žlice meda i dvije do tri šalice sjemenki. Dodatni sastojci mogu biti po želji - komadići voća i povrća (jabuke, banane, kruške, mrkva, blitva, tikvice, paprika...), začina (bosiljka, peršin, neven, trave, timijan...), minerali u prahu (za varijantu mineralnih krekera) ili pak malo grožđanog šećera i minerala (za varijantu krekera koji se daju za vrijeme i psolije bolesti). 


Priprema je dosta jednostavna. Prvo odmjerite brašno, zatim odajte jaje i za početak jednu žlicu meda. Izmiješajte smjesu dok ne dobijete glatku smjesu koja ne smije više curiti sa žlice, ali ne smije biti niti presuha. 


U tu smjesu onda postepeno dodajete sjemenke, malo po malo, uvijek vrijedno mješajući. Bitno je da jako dobro i temeljito miješate, kako bi savko zrno sjemenki bilo obavijeno tankim, tankim slojem tijesta jer se inače neće lijepiti. Zatim dodate ostale sastojke koje ste pripremili, poput povrća, minerala ili peleta. 

Ok. Sada ide oblikovanje. Smjesu podijelite na papir za pečenje (nikako na namašćeni lim, to je zabranjeno!!!). Npr. napravite kobase, zatim utaknite one štapiće za ražnjiće ili pak ako imate tanku žicu ili metalne držaće (ništa plastično). Kada ste to napravili, pokrijete još jednim slojem tako da štapić bude duboko u tijestu. Možete naravno napraviti i jednostavno male hrpice i u sredini napraviti rupu, pa kasnije te "kolutove" objesiti pomoću špagice u kavez. 


Ok, već smo pri kraju. Sada treba sve to, dakle pleh sa sirovim krekerima na papiru, ugurati u pećnicu. Ako imate opciju pečenja na vrući zrak, dosta vam je jedno 180°C i 20 minuta. Ako imate samo normalnu pećnicu, pecite na 200°C isto 20 minuta. Gotovi su kada poprime smeđe-zlatnu boju. Ako niste sigurni da li su krekeri pečeni, probušite ih onim štapićem za ražnjiće i ako se ništa više ne hvata za štapić, kreker je pečen. 

Gotovi krekeri trebaju se dobro ohladiti prije nego ih možete ponuditi pticama, najbolje preko noći. Jedan kreker možete ponuditi odmah svojim pticama, a druge je najbolje smrznuti. Ako ih namjeravate držati u frižideru sigurno će izdržati do dva tjedna, ako je u njima bilo dodataka kao voće i povrće. Ako su krekeri samo s mineralima i sjemenkama, ili čisto sa sjemenkama, u frižideru će izdržati 4 tjedna. Ako ih smrznete, boje verzije krekera izdržati će 6 mjeseci, dakle pola godine bez da se pokvare. 

Da se na kratko vratimo dodacima. Možete dakle dodavati voće i povrće, razne druge sjemenke koje nisu standardno u prehrani - quinoa, sezam, suncokret, mak i slično (osim quinoe, sve navedene sjemenke su jako, ajko masne i treba dodati jako, jako malu količinu - jedna mala žličica je sasvim dovoljna). Za brži oporavak nakon bolesti mogu se napraviti "krekeri za snagu" u koje se doda žličica grožđanog šećera (iz apoteke), i dva tri mljevena ili nasitno nasjeckana ploda tipa lješnjak, kikiriki i sl.



Iz osobnog iskustva mogu reći da od gore navedene smjese dobijete jedno 8 do 10 krekera, ovisno o veličini koju želite. Za pričvršćivanje koristite ili te drvene štapiće, ili krekerima napravite rupu (promjer barem pola centimetra dok su sirovi, jer se skupi rupa) pa ih možete zavezati žicom ili špagom za kavez. Puno zabave i ukusne krekere vam želim!!!