Print

Kako se pripremiti za posjetu veterinaru, što ponjeti, te kako postupati nakon posjete veterinaru - pročitajte u ovom članku. Velika većina bolesti kod papigica se lako liječi ako se rano otkrije i počne na vrijeme liječiti, a terapija postaje to teža i neizvjsesnija, što je bolest više napredovala i ptica jače oslabila.

 

Što učiniti u slučaju bolesti???
Sljedeće bi trebao/la imati pri ruci ako ustanoviš da se radi o bolesti - jer, tko je pripremljen za slučaj nužde, u toj situaciji se lakše snađe. 
Prvo je pravilo - ostani miran i priseban!

 

- Adresa i broj telefona veterinara, alternativna adresa u slučaju da prvi ne radi
- Kavez ili box za transport 
- Rukavice/mrežica za hvatanje us lučaju da ptica nije pitoma i/ili se ne da uhvatiti
- Izvor topline - infracrvena ili keramička žarulja
- Apoteka za slučaj nužde


Posjeta veterinaru:
- ponesi uzorak izmeta - što više to bolje
- točno opiši što si i kada promatrao/la
- opiši i slučajna promatranja, koja ti se možda čine sporedna i nevažna


Nakon posjete veterinaru:
- Ovisno o tome koje lijekove je veterinar prepisao, jako je važno sljedeće: obavezno se drži doziranja i preporuka o učestalosti davanja, kao i načina kako trebaš davati lijekove - tvoja je papiga na tom području ovisna o tebi!

- Lijekove moraš redovito davati i to količinu točno po preporuci! Tekući lijekovi se u pravilu daju preko vode i tada treba dodatno paziti na doziranje - jer neke papigice piju više, a neke manje. Lijekove u obliku praška možeš ponuditi s hranom ili poslasticama, ako mogu biti navlaženi - najbolje preko nekog omiljenog povrća, voća ili vlažnih sjemenki.

- za davanje kapi (npr. za oči) ili nanošenje masti/krema, vrlo vjerojatno će ti trebati pomoć još jedne osobe. Papigu treba fiksirati - odn. odlučno primiti, bez da ju se ozlijedi. Mora biti mirna, najlakše se to postigne tako da su krila uz tijelo, a glavica između dva prsta. Alternativno možeš zamotati papigu u mekanu krpu. Pazi na to da papigu ne držiš dulje nego je nužno potrebno, jer i od tvojih ruku i od krpe će se razviti toplina koja je papigi neugodna.


Općenito vrijedi:
Toplina:
Prilikom bilo kakve bolesti, ptica usmjerava što više energije može u borbu protiv bolesti. Kako bismo to poduprijeli, pticu treba utopliti u malom, bolesničkom kavezu u kojemu je temperatura oko 30 stupnjeva (29 do 32 stupnja celzijeva). To se postiže tako da se na polovicu kaveza usmjeri infracrvena ili obična žarulja, a pola kaveza se prekrije ručnikom kako bi se ptica mogla skloniti ako joj postane prevruće. Žarulju treba ostaviti upaljenu i noću, ali se onda otvorena polovica kaveza prekije laganom, poluprozirnom maramom, kako ptici ne bi i po noći bilo jarko svjetlo. Termometrom provjeravajte da li je temperatura u dozvoljenom području, te po potrebi približite ili udaljite lampu sa žaruljom. Pazite da ptica ne rastavi termometar kada malo ojača!

Jedino kod bolesti živčanog sustava ili kod sumnje na iste, nikako se ne smije primijeniti terapija toplinom, jer bi to stanje pogoršalo.

Podupiranje liječenja:
Uz terapiju koju vam propiše liječnik, postoji i nekoliko prirodnih tvari koje možete koristiti u borbi protiv bolesti. Vrlo često se dobrim pokaže čaj od kamilice koji djeluje protuupalno i smirujuće. Ako ptica ima jaki proljev, bolje je dati malo dosta razrijeđenog crnog čaja. Češnjak je prirodni antibiotik, a djeluje i protiv nekih virusa i gljivica - kao potporu možete ptici dati da malo žvače na režnju češnjaka ili ako je preslava, na kljun joj ukapati kap dvije njegovog soka.

Hrana i voda:
Vrlo važno za vrijeme bolesti je i da ptica redovito jede i pije. Treba davati što lakše probavljivu hranu, a ako ptica odbija sama jesti, treba je hraniti i kašicama pomoću šprice (bez igle!!!) - najbolje će poslužiti hrana za ručno othranjivanje beba ptica, ali kako je istu teško nabaviti, poslužiti će i bebi kašice od povrća (sa integralnim žitaricama, krumpirom, tjesteninom). Tada apsolutno treba izbjegavati kašice sa mlijekom i jogurtom ili sa čokoladom. Kod takvog hranjenja u početku dajemo male obroke (ovisno o vrsti ptice, 2 do 5ml), ali zato često, kako bi ptičica mogla probaviti hranu. Po potrebi, u tu vrstu hrane može se umiješati i lijek ili neki multivitaminski preparat. Hrana bi trebala biti na temperaturi od 38 do najviše 41°celzijusa, ali nikada toplija od toga - jer onda dolazi do opekotina.

 

Eto toliko za sada, ali nadopunjavati će se...
I ne zaboravite, bilo koji ovdje naveden savjet može služiti samo kao potpora tretmanu lijekovima koje odredi veterinar. Ili kao privremeno rješenje ako veterinar ne radi (tipa nedjeljom ili po noći). Nijedan od gore opisanih savjeta ne može zamijeniti stručan veterinarski pregled i terapiju odgovarajućim lijekovima.