Glavni dio prehrane mnogih manjih papiga je hrana u obliku sjemenki. Kao osnovna smjesa služi izbalansirana mješavina sjemenki, koja bi uz uobičajene sjemenke trebala sadržavati i sjemenke divljih biljaka i trava, sušene bobice te sušeno začinsko bilje ili trave. Primjer dobro složene smjese možete naći niže dolje u tablici.
Kod nas je teško naći dobro izbalansiranu smjesu u slobodnoj prodaji. U pravilu je u smjesama mnogo više suncokretovog sjemenja nego je potrebno, jer bi isti trebali činiti maksimalno 5% udjela u cijeloj smjesi. Obzirom da naše papige većinom žive u ugodno temperiranim dnevnim boravcima, a puštene su samo manji dio dana, njihove kalorijske potrebe su daleko manje nego one kod ptica koje žive u vanjskim volijerama, bave se uzgojem i puno lete tijekom cijelog dana. Stoga se preporuča uobičajene smjese za nimfe miješati na primjer s hranom za tigrice u omjer 1:2, kako bismo dobili mastima prilagođenu sjemensku mješavinu.
Dobra smjesa može se sastojati od nekoliko skupina sjemenki. Veći dio smjese čine manje sjemenke koje su dobro probavljive. Srebrno proso može čini oko 20%, druge vrste prosa oko 25% (japansko, senegalsko, plata, manna, marokko i druge vrste), a kanarinsko sjeme oko 20% smjese. Sljedeća kategorija su sitne masne sjemenke, one bi sve zajedno trebale činiti oko 2,5% smjese, a u tu kategoriju spadaju niger, lan, konoplja, ruebsen, nachtkerze. Sljedeća kategorija su veće masne sjemenke u koje spadaju bijeli i šareni suncokret, sjeme krastavca, tikvi, lubenice i komorača, a koja u ukupnom udjelu treba biti zastupljena sa oko 2,5%.
Vrlo sitne sjemenke koje su u biti dijetne čini sjeme trava, korova, špinata, kreša ili rotkvica, a u ukupnoj smjesi mogu činiti oko 20%. Omiljeni dodaci koji služe za stvaranje raznovrsnosti i upotpunjavanje smjese mogu činiti oko 10% smjese, a u tu kategoriju spadaju blago začinsko bilje, bobice (bazga, maline…), sušeno povrće i voće (paprika, mrkva, jabuka…), ekspandirane žitarice (riža, pir, proso…).
Smjesa ne mora uvijek biti jednaka, niti moraju biti zastupljene sve spomenute sjemenke i dodaci, no poželjno je da se iz svakog bloka u smjesi nađe barem 1 do 2 spomenuta sastojka. To nam ujedno pruža mogućnost varijacije, a raznolikost može biti samo pozitivna za zdravlje.
S druge strane mnoge kupovne smjese koje sadrže razne pekarske proizvode, šečere, umjetne boje, konzervanse i slične dodatke možete slobodno izbjegavati, jer su to sve redom sastojci ustvari nepotrebni vašem pernatom ljubimcu.
Svakako je bitno napomenuti da samo sjemenke ne mogu i nisu zdrava prehrana za naše pernate. Kako bi ostali zdravi, veseli i s kvalitetnim perjem, bitno je svakodnevno im nuditi svježe povrće, a 2 do 3 puta tjedno i svježe voće. Pritom treba biti uporan i inovativan, jer ne prihvaćaju sve papige sve ponuđeno, često je kvaka u obliku kako je ponuđeno ili u mjestu gdje je ponuđeno, pa stoga morate strpljivo isprobavati i ne odustajati unatoč otporu.