You have declined cookies. This decision can be reversed.
You have allowed cookies to be placed on your computer. This decision can be reversed.
Papigice u prirodi u pravilu žive sa relativno ograničenim zalihama hrane. Posebno tigrice i nimfe često moraju prelijetati velike udaljenosti kako bi došle do hrane ili vode, a kada se u kišnom periodu na malo dulji period smjeste na istoj lokaciji, odmah se bacaju na razmnožavanje kako bi iskoristile veliku raspoloživost hrane. Njihov je metabolizam vrlo brz i prilagođen brzom dobivanju energije iz pojedene hrane. Međutim, u našim domovima, ta osobina može dovesti do brzog dobitka na težini papige, budući da je hrana raspoloživa stalno i često u dalekoj većoj količini nego je ustvari potrebno, a prilike za potrošnju energije putem letenja i penjanja su ograničene i/ili svedene na minimum. Pa, kako onda, ako se papigica previše udebljala, staviti papigicu na dijetu?
- nedostatak vitamina A
- nedostatak kalcija
- nedostatak joda
- nedostatak vitamina D
- nedostatak lizina (aminokiselina)
Prehranom našim pernatim ljubimcima dajemo i mnogo vitamina i minerala koji su im prijeko potrebni, a da toga, najčešće, ni sami nismo svjesni. Za zdravlje papiga potrebna je prije svega raznolika prehrana pa je važno imati na umu da ona isključivo sjemenkama nije dovoljna da bi se zadovoljile sve potrebe za vitaminima koje naše ptice imaju. Doduše, danas na tržištu možemo pronaći mnogo vitaminskih preparata kao dodatak prehrani, no raznovrsna prehrana voćem i povrćem može na prirodan način omogućiti dovoljan unos svih zdravih supstanci.
Evo predstavljenih nekoliko namirnica odn. biljaka, koje su vrlo zdrave za naše ptičice, a mogu pomoći i u slučaju bolesti. Upoznajte se s ljekovitim svojstvima i preventivnim djelovanjem niže navedenih biljaka i plodova. Od ljutih začina, preko ljekovitih biljaka koji se koriste i za ljude, do cvjetova biljaka - puno toga se smije iskoristiti za naše pernate.
Imate malo pernato stvorenje koje volite najviše na svijetu i želite mu osigurati najbolju moguću njegu. Znate da treba jesti raznoliku hranu, što uključuje i što više raznolikog povrća i voća. No vaš mali pernati ljubimac uporno odbija sve što je svježe, zdravo i bogato vitaminima, toliko da se već hvatate za glavu od očaja jer ne znate što da još pokušate? Ili ste tek dobili ptičicu, ona ne želi ni probati povrće, a vi niste sigurni što sve možete pokušati kako biste je privoljeli da makar proba? Ovo je članak za vas – zbirka trikova koji su mnogima već pomogli. No najbitnija pretpostavka je da imate strpljenja i da ste uporni, jer nekad privikavanje na zdravu prehranu traje tjednima, mjesecima, pa čak i godinama... Stoga – ne odustajte, nastavite nuditi, budite uporniji od pernatih, njihovom zdravlju za ljubav!
Glavni dio prehrane mnogih manjih papiga je hrana u obliku sjemenki. Kao osnovna smjesa služi izbalansirana mješavina sjemenki, koja bi uz uobičajene sjemenke trebala sadržavati i sjemenke divljih biljaka i trava, sušene bobice te sušeno začinsko bilje ili trave. Primjer dobro složene smjese možete naći niže dolje u tablici.
Kod nas je teško naći dobro izbalansiranu smjesu u slobodnoj prodaji. U pravilu je u smjesama mnogo više suncokretovog sjemenja nego je potrebno, jer bi isti trebali činiti maksimalno 5% udjela u cijeloj smjesi. Obzirom da naše papige većinom žive u ugodno temperiranim dnevnim boravcima, a puštene su samo manji dio dana, njihove kalorijske potrebe su daleko manje nego one kod ptica koje žive u vanjskim volijerama, bave se uzgojem i puno lete tijekom cijelog dana. Stoga se preporuča uobičajene smjese za nimfe miješati na primjer s hranom za tigrice u omjer 1:2, kako bismo dobili mastima prilagođenu sjemensku mješavinu.
Nešto što inače smatramo korovom, za naše pernate ljubimce može biti ukusno i zdravo obogaćivanje uobičajenog menija. Naime, mnoge divlje trave sada u kasno ljeto nose sjemenke, a mnoge od tih sjemenki naše ptice smiju jesti. Posebno su zdrave u poluzrelom stadiju kada su bogate vitaminima i mineralima i lako probavljive. U divljini mnoge ptice čekaju upravo razdoblje kada trave nose sjemenke, kako bi u tom periodu odgojile jedno ili dva legla, jer je to vrlo kvalitetna hrana i za mlade ptiće. Stoga, ako šećete uz polje i po livadama koje nisu pokošene, a podalje su od prometa gdje je sve zagađeno ispušnim plinovima, obratite pažnju na biljke čije plodove možete ubrati i razveseliti svoje pernate.
Stigli su vrući ljetni dani, a time i želja da se pošto-poto ohladimo. Jedna od mogućnosti je uživanje u svježem, dobro ohlađenom ljetnom voću, kojeg sad već ima sve više u ponudi - i to po sve pristupačnijim cijenama. Ono što može rashladiti nas ljude, može i naše pernate prijatelje. Tako svoje ljubimce možete razveseliti svaki dan kriškom svježeg voća, ne prehladnog, pazeći da je na vrijeme ponovno uklonite kako se ne bi pokvarila i uzrokovala umjesto osvježenja probleme s probavom.
Iako su moje ptičice vrlo nepovrjerljive prema novoj hrani, ovaj recept ih je oduševio. Iako, tek od trećeg pokušaja, ali zato sad punom parom klopamo povrće... Sve se daje vrlo lako pripremiti i može biti vrlo raznoliko, ovisno o tome što je pri ruci. Stoga probajte, možda i vašim ptičicama kuhano bolje prija nego svježe!
Dakle, trebaju vam sljedeći sastojci:
- 100g krumpira
- 100g slatkog krumpira
- 100g korijena pastrnjaka
- 100g cikle
- malo mljevene crvene paprike
Priprema:
Dobro oprati i oribati povrće, ne guliti koru ako je biološki uzgoj, ako niste sigurni, radije ogulite.
Staviti grijati pećnicu na 250 odn. 200 stupnjeva celzijusa.
Izrezati povrće na tanke ploškice, staviti na pleh (na alu-foliju ili papir za pečenje), ali ne miješati vrste - svaka ima drugačije vrijeme pečenja.
posuti crvenim paprom.
Staviti pleh u pećnicu i peći dok povrće ne dobije lagano smećkastu boju i postane hrskavo.
Dakle, kako smo ustanovili da postoji interes za jestive stvari za papige, evo jedan recept za krekere, vrlo zdrave i vrlo prilagodljive ukusu vaše papige. Sastojke možete prilagoditi onome što imate doma, a treba vam nešto sjemenki ili peleta, jedno jaje, malo meda, nešto brašna i nešto tekućine. Ja volim koristiti integralno brašno jer je zdravije, ali savršeno radi i s običnim bijelim ili polubijelim brašnom. Možete dodati i zeleno lisnato povrće (nasjeckano) ili kakvo drugo povrće u komadićima, već kako vaše ptice vole i što imate u kući od sastojaka.
Page 1 of 2