Živite već neko vrijeme sa svojim pernatim ljubimcem i onda jedno jutro, ničim izazvano, ugledate jaje na dnu krletke!? Zbunjeni ste i ne znate baš što sad i kako dalje. Možda ste čak živjeli u uvjerenju da imate mužjaka, što je pojava jajeta sad uvjerljivo pobila. Sada prije svega morate razmisliti što želite, a onda ovisno o zaključcima dalje postupati. Postavlja se pitanje da li je jaje oplođeno ili nije. Oplođeno može biti samo ako imate bar dvije papige različitog spola. Ako jaje nije oplođeno jer imate samo jednu papigu, onda se iz njega i uz najveću brigu ptice ne može izleći ptić. Ukoliko je to prvo jaje vaše ptice, onda ga možete u tom slučaju i maknuti. Može biti da će ptica snesti još jedno ili više jaja. Obično možete prva tri maknuti i ako se pojavi i četvrto, onda sva jaja vratite i pustite papigu da odsjedi na njima. Obično nakon otprilike 20ak dana ženka shvati da iz legla neće biti ništa i počne gubiti interes za jaja. Tada ih sva odjednom treba maknuti, što više preurediti krletku, zabaviti pticu, tako da prestane misliti o jajima.
Ukoliko pak imate par i postoji mogućnost da je jaje oplođeno, morate odlučiti da li želite ptiće ili ne. Ukoliko ipak niste spremni za tu avanturu, jaja možete uzimati, kao i u gornjem slučaju. No, ukoliko ptica snese i četvrto jaje, dakle ozbiljno se namjerila na posao podizanja ptića, onda prije vraćanja svih jaja ista trebate prokuhati, kako biste spriječili razvoj ploda u jajetu. Ne morate se bojati da „ubijate“ ptića, budući da razvoj ploda počinje tek kada ženka bar 4 do 5 dana čvrsto sjedi na jajima i grije ih.
Ukoliko se pak odlučite da želite ptiće, morate biti svjesni posljedica te odluke. Ovisno o vrsti ženka će snesti 2 do 4, nekad i više jaja. Oplođena mogu biti sva ili niti jedno, garancije da će se ptići izleći nema. No ako se izlegnu – morate znati kamo s njima. Dakle, unaprijed smislite što će biti kad ptići porastu – da li ih možete zadržati, da li ih imate kome pokloniti ili prodati. I računajte na to da kad jednom krenu sa razmnožavanjem, može biti i više od jednog legla godišnje. Posebno agapornidi i nimfe, kad jednom „uđu u štos“ znaju producirati i 2 do 3 legla za redom. Kada ste riješili i tu dilemu, nabavite gnijezdo i pričvrstite ga za krletku. U idealnom slučaju krletka ima pomoćna vratašca sa strane za koja možete objesiti gnijezdo, tako da i dalje možete koristiti glavna vrata za puštanje ptica. U slučaju nužde možete gnijezdo držati i unutar krletke, no tada ona uzima mnogo mjesta i prostora pticama, a uz to ako je na dnu krletke može i onemogućavati čišćenje krletke, tako da je to dosta nezgodno i nezahvalno rješenje.
Ovisno o vrsti papige, nakon 20ak dana sjedenja na jajima i grijanja istih, možete očekivati prvog ptića. Ženke nesu jaja svaki drugi dan dok ne popune neki sebi zacrtan broj, a istim redoslijedom kako su jaja snešena, tako se kasnije izliježu ptići. Ne morate vi tu puno činiti, prepustite brigu pernatim roditeljima. Osigurajte im kvalitetnu hranu, puno vitamina, minerala, prije svega kalcij za ženku. Ponudite im jajčanu hranu, kako bi mogli kvalitetno hraniti ptiće i divite se kao iz dana u dan iz malog goluždravog „vanzemaljca“ nastaje preslatka mala ptičica sa svime što ptičica treba imati, počevši od sposobnosti da vam se uvuče pod kožu!
Ukoliko se slučajno pojave problemi, roditelji ne žele ili prestanu othranjivati ptića, morate se odlučiti da li ćete pustiti prirodi na volju (često roditelji ne hrane ptića za kojeg osjete da je bolestan) ili ćete pokušati spasiti stvar ručnim hranjenjem ptića. Ručno hranjenje je priča za sebe, no najbolje je unaprijed se raspitati gdje u slučaju nužde možete nabaviti hranu za ručno hranjenje, kako u danom trenutku nužde ne biste gubili vrijeme. Sve priručne smjese koje možete sami smiješati nisu tako idealne, jer nisu optimalno izbalansirane za rast ptića i mogu imati za posljedicu razvoj raznih zdravstvenih problema, tako da na njih računajte samo kao „izlaz u slučaju nužde“ dok ne nabavite pravu smjesu.
Držimo vam fige, da priča s jajima završi baš onako kako vi to priželjkujete!