Ako ste na kljunu i oko kljuna ptice, ili možda na nogicama, primjetili spužvaste, bjelkaste naslage, vjerojatno se radi o grinjama koje kopaju tuneliće i u njima odliježu jaja, te se hrane gornjim slojevima kože. Lagane infekcije u početnom stadiju se daju samostalno izliječiti dolje opisanom metodom, ali teška infekcija zahtijeva veterinarsku intervenciju i davanje posebnog lijeka.
Ako imate kakvog veterinara u blizini koji se razumije u ptice, onda pticu treba odvesti veterinaru. U Zagrebu bi to bila ambulanta za ptice na veterinarskom fakultetu. A ako stvarno nema veterinara koji se razumije u ptice (a često ih nema), treba probati naslage mazati vazelinom, glicerinom, parafinskim ili kantarionovim uljem (ulje gospine trave). Kada se maže uljima, treba jako paziti da se ne zamulja perje koje nije na bolesnom području, jer se onda gubi toplinska izolacija - dakle striktno sa štapićem s vatom nanesemo samo na bolesna područja.
Posebno je važno da se terapija provodi barem 2 tjedna, a idealno 4 tjedna - jer treba pobiti i sve parazite koji su tek u jajima i koji će se tek izleći. Iako se nakon početka terapije naslage gube već nakon nekoliko dana - NE SMIJE SE PRIJEVREMENO PREKINUTI TERAPIJA jer će se bolest onda sigurno vratiti. Suprotno tome, ako se terapija odradi do kraja, u pravilu nema ponovnog oboljenja.
Još jednom napominjem da se savjeti s ove stranice ne smiju uzeti zdravo za gotovo. Ja nisam veterinar i ne mogu na daljinu odrediti koja je bolest kod vaše ptičice u pitanju, te koja je terapija potrebna. Samo stručni pregled veterinara koji se razumije u ptice osigurati će vašoj papigici idealan oporavak. Bilo koje spomenute mjere u svezi sa gore opisanim bolestima, treba shvatiti isključivo kao potporu liječenja lijekovima koje propiše veterinar!