Kada su ptice bolesne, koriste velik dio svoje energije na održavanje tjelesne temperature, pa im ta energija može usfaliti u borbi protiv bolesti. Kako bismo im pomogli možemo ih grijati, dakle povisiti temperaturu okoline u kojoj se bolesnik nalazi. Bitno je grijati pticu i danju i noću. Iz iskustva raznih članova foruma, dobrom se pokazala klasična žarulja od 40W, pri čemu je treba skroz prisloniti uz krletku i preko nje postaviti krpu koja će pokriti lampu, krov i suprotni zid krletke. Bočne zidove ostavljamo otvorenima kako bi zrak mogao cirkulirati. Žarulju treba namjestiti približno tako da grije u visini prečke na kojoj bolesna ptica najviše boravi.
Bolesna ptica svakako uvijek treba imati na raspolaganju vodu (sa ili bez lijeka) i lako probavljivu hranu. Grijanjem će ptica doiti i poticaj da češće pije, čime će unjeti i veću količinu lijeka. Nije preporučljivo koristiti jače žarulje (npr. od 60, 80 ili 100W) jer mogu teško pregrijati pticu, a također je nužno ostaviti i kutak krletke u kojoj je niža temperatura, kako bi se ptica mogla skloniti ako joj postane pretoplo. Idealna temperatura u okolini bolesne ptice bi bila od 29 do 32 stupnja celzijusa, bilo bi dobro ako je možete kontrolirati toplomjerom. Može se koristiti i infracrvena lampa/žarulja, ali tada je obavezno pratiti temperaturu toplomjerom, jer se brzo postižu više temperature pa postoji mogućnost toplotnog udara.
Tek kada ptica ozdravi treba postepeno smanjivati temperaturu, najjednostavnije je to postići polaganim udaljavanjem žarulje od krletke. Nije dobro naglo ugastiti/ukloniti žarulju, jer velika i nagla razlika u temperaturi može opteretiti organizam tek ozdravljene ptice.
Važna napomena: ako sumnjate na ozljedu glave ili živaca (ili npr. moždani udar) NE SMIJETE dodatno grijati pticu jer to može pogoršati zdravstveno stanje ptice. Tada prostoriju treba zamračiti ili prekriti kavez tamnom tkaninom, pticu ostaviti na miru i potražiti pomoć stručnog veterinara (koji po mogućnosti ima iskustva s pernatim pacijentima).