Velika većina papiga je iz područja u kojima je jako vruće. Nimfe i tigrice su porijeklom iz Australije, gdje žive u stepama, agapornidi potječu iz Afrike. Svakodnevno u ranim jutarnjim satima uživaju kupajući se u rosi koja se skuplja na onih nekoliko travčica, a to im služi i ako izvor vode. Stoga ne začuđuje da se mnoge papigice i dan danas jako vole kupati ili tuširati, a kod mnogih, poglavito većih papiga, je kupanje uvjet za fizičko i psihičko zdravlje, kojim sprečavate probleme s perjem, dišnim sustavom, psihom...
Odmah unaprijed jedna napomena. Bilo poslije kupanja ili poslije tuširanja, sasvim je normalno da nekoliko sljedećih "hrpica" vašeg ljubimca bude natopljeno vodom ili čak liči na proljev. Ta pojava je potpuno uobičajena, jer je ptica tijekom kupanja u organizam unjela višak vode koji se tim putem onda izluči. U pravilu se hrpice normaliziraju u sljedećih nekoliko sati.
Za kupanje im može poslužiti veliki tanjur, plastična posudica, podložak za teglu za cvijeće. Bilo koju od tih kadica moramo detaljno očistiti i oprati, te onda napuniti mlakom vodom. Nekim pticama je draže kupati se u mlakoj vodi, neke više vole hladniju. Isprobajte obje opcije kod vaše ptice, i držite se onoga što je njoj draže. Tu posudicu, ovisno o veličini, možete ponuditi izvan ili u kavezu. Također, osobito za tigrice, postoji i poveći broj raznih kada koje se direktno objese na vrata kaveza. Sami morate isprobati da li se vašoj papigici ta opcija više sviđa, neke ptice se ne vole kupati u takvoj posudici.
Kada je jako vruće, kadicu/posudicu s vodom možete ponuditi i svakodnevno. Ne smijete vodu ostaviti dulje nego 10-ak sati, osobito ako posudicu držite na dnu kaveza. Najbolje je navečer izvaditi posudicu i detaljno je oprati te pripremiti da čeka sutrašnju uporabu. Ako voda u posudici bude onečišćena izmetom, treba posudicu odmah izvaditi, detaljno oprati i napuniti svježom vodom.
Međutim, vaša papigica možda više voli tuširanje , radi se o tome da pomoću male boce za špricanje pokušavamo oponašati kišu. Možete koristiti bilo koju "špricalicu" za cvijeće, bilo onu na ručni pogon ili onu koja radi na tlak. Bitno je da kupite novu bocu jer bilo kakve kemikalije koje su u njoj bile, pa makar i prije godinu dana, mogu naškoditi vašoj ptici i u najmanjim količinama. Dakle, ako je u toj boci jednom davno bilo gnojivo, deterdžent ili što god drugo, radije nabavite novu. Cijene nisu previsoke, tako da se investicija sigurno isplati.
Špricalicu napunite toplom vodom, jer sitne kapi koje padaju vrlo brzo postaju hladne. Što se same tehnike tiče, idealno je staviti pticu na kavez ili na njeno igralište, te početi špricati pod kutom odozdolje prema gore (izaberite najfiniji mogući mlaz kapljica, poput vodene prašine). Tako će kišica padati na pticu odozgora, a boca će biti niže od ptice i neće je dodatno plašiti. Mnoge ptice se u početku jako boje zvuka špricanja i same boce. Ponekad je potrebno pticu "prisiliti" na tuširanje. To ćete učiniti tako da pticu ostavite u kavezu, te počnete špricati po kavezu, bez obzira na to da ptica bježi. Zvuči okrutno, ali na taj način ptici ne činite ništa na žao, ne možete je ozlijediti, a najkasnije nakon dva tri puta će početi uživati u tuširanju. Takva prisila ne smije trajati dulje od dvije tri minute. Idealno vrijeme za prvi pokušaj je po ljetnim vrućinama, kada velika većina papiga ionako osjeća potrebu za hladnim osvježenjem.
Bilo da se radi o kupanju ili o tuširanu, kada se vaša papiga smoči trebate još više nego inače paziti da ne stoji na propuhu. Dok je mokra i najmanji propuh može uzrokovati prehladu i druge bolesti. Stoga treba pripaziti na otvorene prozore i vrata. Idealno bi bilo da papigicu tuširate ujutro ili u rano poslijepodne, kako bi imala dovoljno vremena da se osuši i da ponovno posloži perje. Na žalost, postoje i papige koje ne vole kupanje. Ako vam i u nekoliko navrata ne uspije nagovoriti papigu da uživa u kupanju, pokušaje možete i prorijediti. Neke ptice jednostavno ne osjećaju potrebu za time. Ipak, velika većina će reagirati radosnim namještanjem pod mlaz vode, okretanjem svih dijelova tijela kako bi kapljice vode svugdje dospjele, ili veselim bućkanjem u posudicama s vodom.
Tuširanje i kupanje je jako dobar način za trošenje energije. Osobito veće papige tuširanjem troše velike količine energije. Ako imate pitomu papigu, možete je pokušati nagovoriti da se tušira s vama ili pored vas u tušu/kadi. Velikim papigama neće škoditi niti lagani mlaz iz tuša, ali za manje je uvijek bolje imati bocu za špricanje. Ova aktivnost može još više poboljšati odnose između vaše ptice i vas, jer većina papiga jako voli kupanje/tuširanje, te dodatno obožava osobe koje im to omogućuju.